Genel Bilgiler

Bu sitede bitki ve tedavi hakkında herşeyi bulabilirsiniz .

Sosyal Medya

facebook flickr twitter youtube

Hazımsızlık İçin Bitkisel Çözümler

Image 01

 

 • Zeytin yağında bekletilmiş sarı kantaron çiçekleriyle hazırlanan ‘kantaron yağı‘ 2-3 gün boyunca günde bir tatlı kaşığı kadar içilirse, sindirimi düzenler, hazım problemlerini dindirir. Pek çok evde sıkça hazırlanan, özellikle anneanne ve babaannelerin iyi bildiği, geleneksel bir tariftir. Ancak gün içerisinde önerilenden daha fazlası içilmemeli ya da birkaç günden fazla içmeye devam edilmemelidir.
 • Artık hepimizin aşina olduğu ve çoğu evde bulunan yeşil çay hazımsızlık için önerilen bitkisel çaylardan biridir. Özellikle şişkinliğe iyi gelir. Ancak içerisinde kafein bulunduğundan çarpıntı yapabileceği unutulmamalıdır. Kafein konusunda hassas olanlar gün içerisinde dikkatli olmalıdır.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını teşvik etmek, sindirimi olumsuz etkileyen bakterilere karşı önlem almak ve gaz problemini önlemek için faydalanabileceğiniz bitkilerden biri de zerdeçaldır.
 • Hazımsızlık, gaz, mide bozukluğu ve ishal problemleri için önerilen geleneksel çaylardan biri de ada çayıdır.
 • Her zaman tükettiğimiz siyah çay, anason çayı, sarı kantaron çayı, kakule çayı gibi diğer bitkisel çaylar da hazımsızlık nedeniyle rahatsız olan mideyi rahatlatmak için içilebilir.

Önlemler ve Uyarılar: Burada önerilen bitkisel çözümler olağan hazımsızlık şikayetleri için önerilmiştir. Mide rahatsızlığı olanlar, kronik rahatsızlıkları bulunanlar, hamileler ve bebek emzirenler bitkisel çözümlere başvurmadan önce mutlaka doktora başvurmalıdır. Bitkilerden faydalanacaksanız önerilen miktarlara ve kullanım sürelerine uymanız önemlidir. Bitkilerin yan etkileri olabilir ve bitkiler ilaçlarla etkileşime geçebilir. Emin olmadığınız durumlarda lütfen bitkisel çözümlere başvurmadan önce bir uzmana danışınız.

 

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Image 02


 • Kahve

Kahve tansiyon değerlerini yükselten basit bir seçenektir. Düşük tansiyon sorununuz varsa kahvaltıdan sonra içeceğiniz bir fincan kahve sizi kendinize getirirken tansiyonunuzu bir parça yükselterek değerleri normale taşımaya yardımcı olur. Çikolata için de aynı şeyleri söylemek mümkündür. Ancak her ikisini de abartmadan tüketmek en doğrusudur.

 • Siyah Çay

Yemeklerden sonra içilecek bir bardak çay, özellikle yaşlı kişilerde tansiyon düşüklüğünün önüne geçmeyi sağlayabilir. Kahvede olduğu gibi siyah çayın içerdiği kafein bu etkiyi sağlar.

 • Fesleğen

Birçok hastalığın tedavi sürecini hızlandıran doğal yöntemlerden biri olan fesleğen, düşük tansiyon sorununda da oldukça etkilidir. İçeriğindeki magnezyum, potasyum ve C Vitaminleri sayesinde tansiyon değerlerini normale çevirmeye yardımcıdır.

 • Biberiye

Merkezi sinir sistemini etkileyen ve kan dolaşımını iyileştiren biberiye bu sayede düşük tansiyon sorunu için de önerilir. Düşük tansiyondan kaynaklanan baş ağrısı ya da sindirim sorunu gibi belirtilere iyi gelir. 1 litre kaynar suya 2-3 gram biberiye eklenerek demleyeceğiniz çayı içebilir ya da biberiyeyi yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 • Havuç Suyu

Güne başlarken içeceğiniz bir bardak taze sıkılmış havuç suyu ve bal karışımı , düşük tansiyonu düzenlemekte size yardımcı olabilir. Bir bardak havuç suyuna bir – iki yemek kaşığı bal katıp aç karnına içmeniz önerilir. Sabah ve akşam günde iki defa içebilirsiniz.

 • Pancar Suyu

Pancar suyu sadece yüksek tansiyon değerlerini düşürmez, aynı zamanda düşük tansiyon değerlerini yükseltir. Yani değerleri dengelemek konusunda oldukça iyi bir besin maddesidir. Devamlılık gerektiren bir tüketimle tansiyonunuzu normale çevirebilirsiniz. Bir hafta boyunca günde bir bardak pancar suyu içerek tansiyonunuzu yükseltebilirsiniz.

 • Süt ve Badem

Gece yatmadan önce bir bardak soğuk suyun içine 5 adet badem koyun ve sabaha kadar bekletin. Daha sonra bademleri suyun içinden alarak ince şekilde öğütün, sabah da sıcak sütün içine ekleyerek için. İçeceğiniz bir bardak bademli sıcak süt tıpkı pancar suyu gibi tansiyon değerlerinizi dengelemeye yardımcı olur.

 • Üzüm

Özellikle kuru üzüm düşük tansiyon sorununuzu çözmekte size yardımcı olabilir. Bunun için fazla abartmadan güne yayarak yani tek seferde tüketmemek koşuluyla 30 adet kuru üzümü yiyin. Tansiyon değerlerinizin normale döndüğünü göreceksiniz.

 • Meyan Kökü

Yüksek tansiyon riski nedeniyle, tansiyon hastalarına yasaklanan bitkilerden biridir meyan kökü. Tansiyon değerlerini yükselttiği bilinmektedir. Vücutta özellikle stres hormonu olarak da bilinen kortizol hormonunun düşüklüğü nedeniyle oluşan tansiyon düşüklüğünde etkili olur. Birkaç gün boyunca 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı meyan kökü tozu ya da kurutulmuş meyan kökü karıştırarak demleyeceğiniz çayı içebilirsiniz. Düşük tansiyondan kaynaklanan halsizliğe de iyi gelecektir.

 • Sıkıntısız Yaşam

Stresin bütün dertlerin anası olduğu söylenir. Gerçekten de öyledir. Kafayı herhangi bir şeye takmadan yaşamak, dertlere boğulmamak sağlıklı yaşamın formülünü de beraberinde getirir. Yaşamınızdan yoğun stres ve üzüntüyü uzak tutarak düşük tansiyon sorununuzu çözebilirsiniz.