Genel Bilgiler

Bu sitede bitki ve tedavi hakkında herşeyi bulabilirsiniz .

Sosyal Medya

facebook flickr twitter youtube

Migrene İyi gelen Bitkiler

Image 01

Cayenne biberi: Kırmızı renkte, oldukça acı bir biber türüdür. Cayenne biberiyle yapılan pek çok acılı sosun, o ağız yakan tadı biberde bulunan ‘kapsaisin’ maddesinden kaynaklanır. Acıyı herkes sevmez ama migren ağrısını bilenler, acı biberden korkmayacaklardır.

Kapsaisin maddesinin bir özelliği de, beyne ağrı sinyalleri gönderen reseptörler üzerinde etki göstererek, kişilerin ağrı eşiğini yükseltmesidir.


Zencefil :Migren doğal olarak şiddetli ağrılarla özdeşleşmiştir fakat migren atakları sırasında yaşanan mide bulantıları ve kusmalar da, ağrının kendisi kadar rahatsız edici olabilir. Yemeklere lezzet katan ve bununla birlikte bitkisel reçetelerden de eksik olmayan zencefil, ağrının yanı sıra bulantı ve kusma belirtilerini iyileştirmek için de faydalı olabilir. Doğal bir ağrı kesici olarak farz edilen zencefil, sadece migren hastaları için değil, sindirimle ilgili şikayeti olan pek çok kişiye önerilen, faydası bol bitkilerden biridir. Piyasada tablet, hap gibi farklı biçimlerde pek çok zencefil ürünü bulunabilir ancak evde hazırlayacağınız zencefil çayı ile de, zencefilin özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Zencefilin üzerinde duracağımız yan etkisi ise kan inceltici bir bitki olmasıdır. Bu nedenle özellikle kan inceltici ilaç kullananlar aynı sırada zencefil desteği almamalıdır.


Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı) :Ginko Biloba kan dolaşımını iyileştiren ve düzenleyen bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde migren ağrılarına yol açan kan dolaşımı problemlerini hafifleterek, ağrılara iyi gelebileceği belirtilir. Bitkinin aynı zamanda iltihap önleyici özelliği de vardır ve bütün bu iyileştirici etkiler bitkinin migren tedavisi için önerilmesini sağlar. Ancak bu noktada ginkgo bilobanın yan etkiler arasında baş ağrısı ya da beyindeki kan dolaşımının etkilenmesi sonucu, nöbet geçirme gibi ciddi yan etkilerinin bulunuyor olması, bitki ile ilgili olarak migren hastalarının tedbirli olmasını ve doktora danışmadan kesinlikle ginkgo biloba desteği kullanmamasını gerektirir.
Ginkgo biloba, en başta migren ilaçları olmak üzere, diğer ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ginkgo biloba takviyesi almamanız önerilir. Bitkinin migreni tetikleyebileceğini göz önünde bulundurarak, kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.


Önlemler ve Uyarılar (!): Migren ağrıları dayanılmaz ağrılar olabilir ve pek çok migren hastası bu ağrılardan kurtulmak için her yolu denemeye gönüllüdür. Ancak migren tedavisi için her adımda doktorunuza danışmanız ve söylediklerini uygulamanız çok önemlidir.

Beyin damarları ile ilgili bir rahatsızlıkta, kendi başınıza hareket etmenin tehlikeli olabileceğini lütfen unutmayın. Bitkilerin de yan etkileri vardır ve özellikle ilaç kullananlar ve hamileler, bitkisel ürünleri ya da bitkilerin kendilerini tüketirken dikkatli olmalıdır. Lütfen doktorunuzun verdiği tedaviyi kesip yerine bitkileri koymayın ya da doktora danışmadan iyileştirici bitkisel kürler uygulamayın.