Genel Bilgiler

Bu sitede bitki ve tedavi hakkında herşeyi bulabilirsiniz .

Sosyal Medya

facebook flickr twitter youtube

Hastalıklardan korunma ve sağlıklı yaşam

 

Image 01

 

“Hıfzısıhha” denen koruyucu hekimliğin gayesi,insanların hastalıklara karşı korumaktır. Hastalıklara karşı korunmanın da temel kaidesi “temizliktir” tir. İnsanlık alemine gerçek anlamda koruyucu hekimliği bahşeden İslamiyet’tir. Ortaçağ Avrupasına tuvalet ve banyo alışkanlığını öğreten Müslümanlardır.


Batı da 542 yılında ortaçağa çıkan veba salgını, mahiyeti bilinmediğinden, kırk sene devam etmiş; yüz milyon insanın ölümüne sebep olmuştur. Bu tarihten 1862 yılına kadar yirmi beş veba salgını zuhur etmiş; Avrupa nüfusunu yarıya indirmiştir.

Halbuki, beri tarafta, İslam peygamberi şöyle buyurdu: “Bir yerde taun (veba) bulunduğunu işitirseniz oraya gitmeyin. Bulunduğunuz yerde meydana gelmiş ise oradan da ayrılmayın. “Avrupalı doktorların yüzlerce sene sonra, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önleme konusunda, keşfedebildikleri “karantina” usulü Resul-i Ekrem (S.A.V) tarafından konulmuş bulundu.

Yine hastalık taşıdıkları bilinen hayvanları öldürmede hiçbir günah olmadığını söyleyerek, bazı hastalıkların hayvanlardan bulaştığını ifade etmiştir. Öldürülmesini emrettiği hayvanlardan biride kuduz köpektir. Hz. Peygamber buyuruyor: “Köpek bir kabı yalarsa, onu derhal yedi defa yıkayın; sekizincide toprakla ovalayın.” Bugün mikrop öldürücü olarak kullanılan bakterilerin çoğunun toprakta (bilhassa kabir toprağında) bulunduğu hatırlanırsa, sekizinci defa toprakla ovalanmasını emrettiği daha iyi anlaşılacaktır.

Ayağını sıcak tut, başını serin, az ye, az uyu, düşünme derin.

Bu atasözü bu kitapçığı yazmama sebep olmuştur.